Daha önce Facebook, Twitter, Periscope gibi sosyal medya kanalları üzerinden yapılan spor yayınlarından ve bu yayınların erişilebilirlik – taraftar deneyimi konusunda spora olan katkılarından sıkça bahsetmiştik. İnsanların evlerinde ve herhangi bir televizyon vericisine bağımlı olmadan, sosyal medyaya ulaşabildikleri her noktadan spor deneyimi yaşamalarının faydalarını ve bu yolla ulaşılan taraftar kitlesinin genişliğini fark eden spor yayın ağının sosyal medyaya gün geçtikçe daha fazla önem verdiği pek çok örnekle karşımıza çıkmıştı. NFL, E-sports, NBA, Meksika, İngiltere, Amerika, İspanya futbol ligleri gibi pek çok alan yayın yatırımlarını sosyal medyaya yapmıştı.

Şimdi Youtube Live’ın canlı yayın yapma konusunda kurallarını değiştirmesi ve onaylı tüm kanallara canlı yayın yapma hakkını vermesi ile spor yayıncılığında dijital rekabetin biraz daha katlanacağını söylemek mümkün.

İlk sürümünde yalnızca 1000 ve üzeri takipçisi olan kanallara yayın hakkı tanıyan Youtube, Ağustos ayında bu rakamı 100 takipçiye çekmişti. Fakat son gelişmelerin ışığında Youtube artık takipçi sayısına bakmaksızın tüm kanal sahiplerinin canlı yayın yapma olanağını sunuyor. Bunun için tek kriter, yayın ilkelerine ihlal etmemek ve daha önce yayınlanan bir videonun Youtube tarafından kaldırılmamış olması gerekliliği.

Hal böyle olunca, önümüzdeki günlerde tıpkı Facebook Live, Twitter ve Periscope gibi Youtube üzerinden de spor müsabakalarının canlı yayın haklarına dair anlaşmalar ve milyonlarca kişiye ulaşan yayınlar görmek, sosyal medya yayıncılığı alanında hiç de sürpriz bir haber olmayacaktır.

Leave a Reply