Günümüzde daha hızlı, daha güçlü ve daha yüksek gibi hedeflere ulaşabilmek için teknolojiye erişim olmazsa olmaz bir ihtiyaç.

Teknolojinin girdiği ve dönüştürdüğü sadece elit sporcu performansı değil. Diğer yandan tüketiciler için de daha eğlenceli, daha sosyal ve daha zengin deneyimler için teknoloji hızla hayatımıza giriyor. Taraftarların sporu deneyimleme biçimleri ve tercihleri, yayıncılık, iletişim, sağlık ve yönetim sistemleri de dahil olmak üzere her alanda teknolojik gelişim bir zorunluluk. Her alanda rekabette ayakta kalabilmenin önemli bir şartı.

Sporun teknoloji ile buluştuğu önde gelen alanları şu şekilde özetleyebiliriz:

> Büyük Veri ve Analiz
> Antrenman, Performans ve Sporcu Sağlığı
> Taraftar ve Katılımcı Deneyimi
> Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama
> Medya, Yayıncılık ve Reklam Teknolojileri
> Biletleme ve Online Satış
> Dijital Medya
> E-spor ve Gaming
> Bahis ve şans oyunları
> Akıllı Spor Tesisleri ve Şehirler
> Giyilebilir Teknolojiler ve Akıllı Ekipmanlar
> Artırılmış ve Sanal Gerçeklik
> Yeni Spor Branşları ve Etkinlik Formatları
> Giyim ve Lisanslı Ürünler
> Yönetim Sistemleri (Kulüp, Lig, Federasyon vb.)
> Drone ve Robot Ligleri

Dünyada tüm bu alanlarda spor pazarını değiştiren gelişmeler, fikirler, projeler ve girişimler ile her gün karşılaşıyoruz. Dünyanın en büyük startup veri tabanı Angellist’te kayıtlı 5.835 adet spor alanında faaliyet gösteren startup bulunuyor. Bunların yaklaşık 1.000 tanesi son bir yıl içerisinde hayata geçti. Ortalama değeri $3,9m olan spor startuplarının toplam piyasa değeri $22,7 milyar. 1040 yatırımcı bu alana yatırım yaparken çalışan başına ortalama kazanç senelik $76.000 seviyesinde.

Ülkemizde de spor alanında yenilikçi projeler olsa da başarı hikayesi olarak anlatabileceğimiz girişim sayısı sınırlı. Sporda teknoloji alanında ise sadece tüketici konumundayız. Türkiye’de tüketicilerin belki de en çok ilgilendikleri ve harcama yaptıkları iki alanı ve birbirinden farklı yeteneklerini bir araya getirmek istiyoruz. Bu sayede hızlı büyüyen ve rekabetçi bir ekosistem oluşturarak hem sportif başarı hem de ekonomik ilerleme anlamında yol kat edebiliriz.