We Start

Sporun yenilikçi fikirlere, genç girişimcilerin de sporun iletişim ve kitleleri etkileme gücüne ihtiyacı var. Sportup ile iki birbirinden kopuk ekosistemin daha iyi iletişim kurmalarını sağlamayı ve bu verimli alanda yenilikçi fikirler ile projelerin ortaya çıkmasına katkı vermeyi amaçlıyoruz.

Spor ve teknolojinin kesiştiği pek çok alanda global anlamda yeni proje ve girişimler her gün karşımıza çıkıyor. IPTV’nin hayatımıza girdiği, internetin dev mecralarının spor canlı yayınlarına ilgisinin her geçen gün arttığı, e-sporların olimpiyatlara 2024’ten itibaren dahil edilmesinin konuşulduğu ve sporcuların kazançlarını umut vaat ettiğini düşündükleri projelerde değerlendirdiği bir dönemdeyiz. Taraftar deneyimi, sportif performans, iletişim, içerik ve daha pek çok alanın dijital devrim anlaşılmadan analiz edilmesi günümüzde pek mümkün değil. Ulusal ve Uluslararası pek çok organizasyon yatırımlarını büyük ölçeklerle bu alana taşıyor. Örneğin FİFA, FIFA 2.0: The Vision for the Future da bu alandaki gelişime 4 Milyon Dolardan fazla bütçe ayırdığını, bu bütçenin çoğunlukla teknoloji ve yenilikler alanında olduğunu ve oyunun çıtasını çok daha büyük bir yere çekeceğini bildiklerini belirttiler.

Sportup, dünya tarafından kabul edilen ve benimsenen bu dijital devrimin açabileceği yeni kapıları, sporun köklü kültürü içine harmanlayarak ortaya çıkarılabilecek yeni sistemin yapı taşlarının oluşturulabileceği bir alan yaratıyor.

Angellist veri tabanında  spor startup sayısı 4798 ve ortalama yatırım öncesi değeri $3,8m, 1020 yatırımcı bu alana yatırım yapmış, çalışanlar ortalama senelik $68.000 kazanıyorlar (19 Kasım 2016), bu alandaki iş ilanı sayısı da 629.

Türkiye’de ise bu verimli alanda yenilikçi proje sayısı oldukça düşük. Aslında bu alana yatırım yapan ve yenilikçi fikirler üreten kişilerin emeklerinin karşılığını aldıklarını görebiliyoruz. Spor istatistikleri, medya ve online oyunlar gibi alanlarda sporu ve teknolojiyi iyi kullanan yenilikçi sportup projeleri bugün büyük birer şirket haline geldiler.

Olumlu örnekler olsa da başarı hikayesi olarak anlatabileceğimiz girişim sayısı oldukça düşük. Türkiye’de tüketicilerin belki de en çok ilgilendikleri ve harcama yaptıkları iki alanı birleştiren projelerin bu kadar sınırlı olmasının arkasında iletişim eksikliğinin de etkili olduğunu düşünüyoruz. Genç girişimcilerin yenilikçi fikirleri ile sporun kitlesel gücünü bir araya getirip konuşmalarını sağlayabilirsek ülkemizde çok sayıda projenin hayata geçeceğine inanıyoruz. Bu sebeple Sportup Konferansı’nı hayata geçirerek bu eksikliği gidermek adına bir adım atıyor ve ilk yıl temamız olarak ortaya koyduğumuz  “WE START” ile başlıyoruz.

Nedir?

Türkiye startup ekosistemine, spor odaklı farklı bir bakış açısı getirip, spor sektöründen kişileri de dahil ederek yeni fikirlere ve iş birliklerine zemin hazırlamayı amaçlayan Sportup; hayal eden, üreten, birbirini destekleyen bir startup kültürü arzulayan herkesin parçası olabileceği bir etkinliktir.

Networking ve eğlenceyi birlikte sunarak spor, teknoloji ve girişimcilik alanında faaliyet gösteren kişi ve kurumlar arasındaki iletişimi kuvvetlendirmeyi amaçlamaktadır. Katılacak üst düzey konuşmacıların yanı sıra Türkiye’de düzenlenecek ilk spor startup yarışması ile bu alanda fikirleri olan ve uygulama yeteneğine sahip gençleri de ilgili kesimlerle buluşturacaktır.

Dünya’da spor ve teknoloji alanındaki en son yenilikleri takip etmeyi ve yeni fikirlerin ortaya çıkmasını sağlamayı amaçlayan Sportup; bu alanda yenilikçi fikirlerin ortaya çıkması ve girişimciliğin özendirilerek özel sermayenin bu alandaki payının artırılması konusunda çalışmalar yapılması için ilgililerin bir araya geleceği bir platform ortaya koymaktadır.

Hedefler

  • Spor ve teknoloji alanında aktif bir topluluk oluşturmak
  • Spor pazarındaki girişimcilik fırsatları hakkında farkındalık yaratmak ve bu alana yatırım yapmak isteyen kişi ve kurumlar arasında ilişkiler geliştirmek
  • Yenilikçi spor startup’larının sayısını arttırmak
  • Spor pazarlaması, iletişimi ve sponsorluk aktivasyonu alanlarında teknoloji kullanımını artırmak
  • Sporcuların dikkatini çekerek zaman içerisinde sporcuları yatırımcı pozisyonuna taşıyarak ekosistemi zenginleştirmek
  • Uzman kişi ve kurumları dinleyerek pazardaki ihtiyaçları ve fırsatları daha görünür kılmaktır.

Nerede? 

Sportup Konferansı, Türkiye’de bu alanda önde gelen kurumlardan biri olan Kadir Has Üniversitesi, Spor Araştırmaları Merkezi ev sahipliğinde, Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde olacak.

 

30 Mayıs 2017’de düzenlenecek olan bu Spor, Teknoloji ve Girişimcilik zirvesi için şimdiden yerinizi ayırtmayı unutmayın. Merak ettiğiniz tüm sorularınız için FAQ bölümünü inceleyebilir ya da İletişim bilgileri üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. 

 

 

Leave a Reply