Mercedes-Benz Türk, 50. kuruluş yıl dönümünü kutladığı 2017 yılında 50 startup’a 500 bin lira ödül vereceği bir yarışma düzenliyor.
İstanbul’da 1967 yılında Otomarsan adıyla kurulan, bugüne kadar yaptığı 1 milyar euroyu aşan yatırımlarıyla Türkiye’nin en büyük yabancı sermayeli şirketlerinden biri olan Mercedes-Benz Türk, 2017 yılında 50. yılını kutluyor.
Yarım asırdır yatırımlarıyla büyürken aynı zamanda Türkiye’nin yerel potansiyeline ve geleceğine de yatırım yapma ilkesiyle hareket eden Mercedes-Benz Türk, 50. kuruluş yılında, startup adı verilen 50 büyümeye elverişli bir iş modeli arayışında olan organizasyonlara ve yeni girişime destek veriyor.
Mercedes-Benz Türk yenilikçi, sürdürülebilir ve yaratıcı fikirleri destekleyerek topluma ve çevreye fayda sağlayan, pozitif sosyal etkisi olan ve hayatı kolaylaştıran çözümler üreten yaklaşımlara katkıda bulunmak amacıyla “50. Yılda 50 Startup” projesini başlatıyor.
Başvuru için mikrosite kuruldu
Mercedes-Benz Türk’ün, Yaşama Dair Vakfı, Impact Hub İstanbul ve StartersHub işbirliği ile yaptığı yarışma için başvuru tarihi 14 Mart 2017 itibariyle başlıyor.�
“50. Yılda 50 Startup” projesine teknolojiyle bağı olan, pazar değeri olan, fikir aşamasını geçmiş, iş planı çalışması yapmış ve prototip aşamasına gelmiş veya prototip üretmiş startup’lar başvuru yapılabilecek.
“50. Yılda 50 Startup” projesine başvurular, proje için oluşturulan mikrosite www.startup50mbt.com üzerinden yapılacak. Proje süresince tüm duyuru ve aşamalar bu site üzerinden takip edilebilecek.
Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün, “Mercedes-Benz Türk olarak 50 yıldır yenilikçi çözümlerle yalnızca kendi işimize değil, Türkiye’nin geleceğine ve potansiyeline yatırım yapıyoruz” dedi ve ekledi:
“Türkiye’ye inanıyoruz ve ülkemizle birlikte büyüyoruz. Bu ilkemiz doğrultusunda 50. yılımızda 50 startup’ı destekleme kararı aldık. Projemizin en belirgin ve ayrıştırıcı özelliği bu desteği tamamen bir hibe olarak veriyor olmamız. 50 startup’a 500.000 TL’lik destek verirken herhangi bir karşılık beklemiyoruz. Ayrıca seçtiğimiz startup’lara sadece maddi destek vermiyoruz; bunun yanısıra onları eğitim kampına davet ediyor, ihtiyaç duydukları eğitim ve yönlendirmeler ile ellerinden tutmayı hedefliyoruz.”
İki aşamalı seçim sürecinde proje jürisi, ödüle layık görülen 50 startup’ı seçecek. Birinci aşamada jüri tarafından seçilerek ön elemeyi geçen 100 startup, bir günlük eğitim kampında buluşacak. Burada mentorlar eşliğinde pazarlama, iş planı oluşturma eğitimleri alarak, nihai iş planı sunumlarını hazırlayacaklar.�
Ardından jüri, 100 startup arasından ikinci aşama seçimle ödüllendirilecek 50 startup’ı belirleyecek. Seçilen 50 startup’a toplamda 500 bin liralık para ödülü verilecek.

Leave a Reply