Meksika Futbol Ligi Facebook’da.

Her geçen gün canlı yayın kuşağına yeni alanları ekleyen Facebook, Meksika Futbol Ligi ile de anlaşmaya vardı.

 

Univision İletişim A.Ş. ile yaptığı anlaşmadan sonra Facebook, 18 Şubat Cumartesi günü Club America ile Chivas arasında oynanacak karşılaşmadan başlayarak play off’larda dahil olmak üzere 46 Liga MX maçını canlı yayınlayacak. Yayın yalnızca ABD üzerinden ve İngilizce yorum ile, hiçbir reklam ve sponsor olmadan yayınlanacak.

Facebook’un daha önce de spor, özellikle de futbol alanındaki atılımları dikkat çekiyordu. Örneğin, geçen yıl İngiltere Premier liginde oynanan Everton ve Manchester United arasındaki karşılaşmada, Wayne Rooney’nin sponsorluğunda Facebook üzerinden düzenlenen yardım organizasyonuna 3,7 milyon kişi katılmıştı. Facebook’un Küresel Spor ortaklıkları başkanı an Reed de, sosyal ağın büyük çoğunluğunun 35 yaş ve altı kullanıcılardan oluştuğunu ve bu nedenle futbol gibi önemli faaliyetlerin ağ üzerinde var olmasının tüm paydaşların çıkarına olacağını söyledi.

Değişen teknoloji ve izleme alışkanlıklarının ışığında tüm teknolojik ağlar gibi Facebook’da özgün video içerikleri aramaya başladı. Komedyen Jimmy Kimmel’in internet dizisinin yayın haklarını alan Facebook, müzik kanalları, ABD’nin seçim yolundaki tartışmaları gibi farklı alanlardaki özgün içerikleri de bünyesinde barındırmaya başladı.

Fakat spor gibi kitlesel iletişim gücü yüksek bir alanın yayın hakları genelde TV kanallarında olduğu için, Facebook, Twitter ve Amazon gibi kuruluşlar, bu alana girmek için farklı yollar denemeye başladı. İşte Facebook’un Meksika ligi ile anlaşması da bu anlamda önemli bir olay olarak gündeme geldi.

Univision’da, bu bağlantının özellikle İngilizce konuşmayı ve anlaşmayı geliştirmek için daha önce kazanılmamış bir fırsat olduğunu belirterek, daha önce böyle bir kapının açılmadığını ayrıca da insanların artık televizyon ekranlarından çok sosyal ağları tercih ettikleri bir izleme alışkanlığına gidildiğini belirtti.

Bu bağlamda bakıldığında her iki taraf için de verimli ve karlı bir anlaşma olarak görünen yayın hakları anlaşması sayesinde Univision, Facebook’un geniş kitlesine hitap etme, Facebook’da Amerikalı futbol severler için tercih edilme adına bir başka kanala daha sahip olmuş oldu.

Leave a Reply