leAD sports accelerator ile (Kuluçka Merkezi) yalnızca şampiyonlar ve şampiyon olacak fikirler yetiştirmeyi değil, aynı zamanda hayat boyu devam edecek ortaklıkları da planlıyor. Hızlandırıcı eğitimine katılacak projeler, hayat bulma fırsatı bulmakla kalmayıp aynı zamanda LeAD ile birlikte uzun soluklu bir yola çıkmanın da şansını yakalıyorlar.

Peki leAD sports accelerator kimdir?

LeAD, dünyanın en büyük spor markalarından biri olan Adidas’ın kurucusu olan Adi Dassler’in torunları tarafından kurulan bir oluşum. Kurucu ortaklardan ve torunlardan biri olan Horst Bente leAD hakkında konuşurken, “Adi Dassler için inovasyon devam eden bir süreçti. O bir eylem adamıydı. Onun için, ürünler asla gerçekten bitmedi. Bir sporcu, onun ürettiği ayakkabılarıyla başarı sağladığında bile, kendisini geliştirmenin yollarını zaten düşünüyordu“diyor ve leAD’in hayata geçmesinde Dassler’in bu mottosunun çok büyük bir payı olduğunu belirtiyor. 

Kardeşler Klaus, Horst ve Stefan Bente, küresel spor endüstrisindeki geniş etkilerini ve uzmanlıklarını kullanarak uluslar arası bir aşamada, spor alanında yeniliklerin ve yaratıcılığın var olacağı yeni bir dönemi başlatmayı hedefleyerek bu yola çıktıklarını belirtiyorlar. Önümüzdeki ilk proje ise Berlin’de.

LeAD, bu Eylül ayında Berlin’de başlayacak olan ilk üç aylık kohort için, ABD, Orta Doğu, Avrupa ve Asya da dahil olmak üzere tüm dünyadaki erken dönem girişimlerden 280’in üzerinde başvuru aldı. Başvurular ise hala devam ediyor. Son katılım tarihine  gün var.

LeAD’i benzer oluşumlardan ayıran en önemli özellik ise spor alanındaki derin birikimleri ve yalnızca uzman oldukları bu alanda çalışıyor olmaları. Ailelerinin adından gelen desteğin yanı sıra kendi birikimleri, çeşitli alanlarda uzman yardımları almaları ve özellikle de güçlü bir sermayaye sahip olmaları merkezi, benzer amaç güden diğer tüm merkezlerden daha üstün bir noktaya koyuyor.

Peki Berlin’de düzenlenecek olan programın diğer programlardan farkı ne?

Öncelikle programın en belirgin özelliği, finale kadar tamamen bir spor turnuvası gibi ilerleyecek olması. Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra, ön eleme turları Haziran ayının ilk iki haftasında yapılacak. Seçilen startuplar, ‘seçim günlerine’ veya ‘çeyrek finale’ katılmaya davet edilecek. 6 ve 7 Temmuz’da bir uzman jüri, 12 Eylül’de Berlin’de hızlandırıcıya katılacak olan 15 yeni şirketi seçecek. Seçilen bu yeni teşebbüsler, uzman bir antrenör tarafından tasarlanmış ve şirket yapısına göre özelleştirilmiş, zorlu ve yoğun bir programla kurulacak.

10 Ekim’de yarı finale çıkacak olan startuplar, Almanya’nın Köln kentinde düzenlenecek olan StartupCon konferansında belli olacak. Startuplar yarı finale kalmak için programın ilk dört haftasında gösterdikleri performans  ve fikirleri ile yarışacaklar.

8 Aralık’ta finali  gerçekleştirilecek olan hızlandırıcı eğitiminin kazananları, şirketlerinin %8’i karşılığında 25.000 € kazanmış olacak ve bununla birlikte leAD’in yoluna birlikte devam edeceği yol arkadaşlarından biri olma şansını da yakalayacaklar. Kurucu ortaklardan Horst Bente de konuyu şu sözlerle vurguluyor, “Başarılı işlerin yanında, Adi Dassler’in birlikte çalıştığı sporcuları ve ortaklarımızın her zaman ailenin bir parçası olarak muamele gördüğü gibi, girişimciler ve ekipleri ile çok yakın bir ilişki içinde olduğumuz da aynı derecede önemlidir. ”

leAD’in programına katılabilecek başlıklar ise şu şekilde;

  • Tracking
  • Media and entertainment
  • Venues and ticketing
  • Fan engagement and merchandise
  • (Connected) equipment and (functional) clothing
  • Gaming and virtual reality
  • New sports or new sport formats
  • Inclusive sport and integration sports

Spor alanında yeni fikirleri, teknolojileri ve girişimci ruhları destekleyen bu oluşuma katılmak için hala şansınız var. Yazıda da belirttiğimiz gibi son katılım tarihi 31 Mayıs, daha ayrıntılı bilgi almak için ise burayı ziyaret edebilirsiniz.

 

Kaynak - https://yourstory.com/2017/05/lead-sports-accelerator-fostering-team-spirit/

Leave a Reply