Spor tarihinin belki de en eski branşlarından biri olan koşuda şartlar gelişen teknoloji ve spor araştırmaları ile her gün daha da değişiyor. Takımlar ve sporcular her geçen gün yeni rekorlara imza atmak için birbirleriyle yarışıyorlar.

Bu konudaki en iddialı projelerden biri ise Nike’ın üstlendiği Breking2 projesi. Proje temel anlamda maraton rekorunu iki saatin altına düşürmeyi hedefliyor. Nike’ın kendi anlatımıyla “Koşucular ve bilim insanlarından oluşan ekibimiz, 2014’ten bu yana maraton süresini iki saate indirme hedefine mümkün olan her açıdan yaklaşmayı denedi. Bugüne kadarki en hızlı ayakkabımızı üretecektik. Ama eğitim, beslenme ve güç toplamayı da unutmayacaktık. Bu yolda ilerlerken, kullandığımız parkura kadar her ayrıntı üzerinde titizlikle durduk: İtalya Monza’da bulunan, ağaçlarla çevrili ve dikkatle ölçülmüş yarış pistinde çalıştık. Burası, edindiğimiz tüm bilgileri sınamak için mükemmel yerdi.”

Fakat tabi ki bu proje yalnızca koşucuları bir araya getirmek, beslenmeden antrenman programlarına kadar düzenlemek ve maraton süresini iki saatten aşağıya çekmekle alakalı değil. Nike için bu proje bir tarafından da kusursuz bir PR projesi. #breking2 hashtag’i ile tamamen dijital ortamda yürütülen kampanyalar sayesinde hem projeye milyonlarca dolarlık para transferi yaptı hem de marka ile maraton arasında grift bir bağlantı kurmayı bir kez daha başardı.

Proje ilk olarak 2016 yılında yapılan Camp1 ile başladı. Bu kamp boyunca elde edilen veriler ışığında da Nike ZoomX adlı ayakkabı üretildi ve hem sporculara 2 saat bariyerini aşmak için hem de bir satış ürünü olarak Nike skalasında yerini aldı.

Vodafone gibi pek çok kurum da Nike ile bu anlamda rekabete girerek pazardan pay sağlamak için kollarını sıvadı.

Geçtiğimiz günlerde yeni Trailer yayınlayan Nike, Breaking2 ile maratonda iki saat bariyerinin altına iner mi bilinmez ancak yalnızca iki günde 100.000’in üzerinde izlenme sağlamasıyla proje bir pazarlama aracı olarak çoktan hedeflerini gerçekleştirdi denilebilir.

 

Trailer videosu

Leave a Reply